Jak ustawić łóżko w sypialni?

Jak ustawić łóżko w sypialni
Rate this post

Nie ulega wątpliwości, że sypialnia stanowi jeden z najważniejszych pokoi w domu. To nie tylko nasz wyjątkowy azyl oraz miejsce na wypoczynek, ale i najbardziej intymna część mieszkania. Dlatego też aranżacja tego wnętrza powinna być przemyślana i dokonana z najwyższą starannością. Wiele osób zastanawia się przede wszystkim, jak ustawić łóżko w sypialni? Jest to niezwykle ważne pytanie, bowiem sen determinuje cały dzień, decyduje o naszym samopoczuciu i zdrowiu, koncentracji i efektywności w pracy, ale również o relacjach z bliskimi

Ustawienie łóżka według feng shui 

Z pomocą może przyjść feng shui, czyli antyczna filozofia planowania przestrzeni. Zakłada ona aranżację wnętrz zgodnie z najpotężniejszymi siłami natury, w tym ogniem i wodą. Stosowanie się do zasad feng shui, ma zapewnić swobodny przepływ energii, a w efekcie spokój i harmonię w domowym zaciszu. A jak energia feng shui ma się do ułożenia łóżka?

Zgodnie ze wspomnianą filozofią, łóżko powinno być zwrócone wezgłowiem do ściany. Ponadto równie istotne jest by partnerzy mieli identyczny dostęp do mebla, dlatego łóżka nie powinno ustawiać się bokiem do ściany, a tym bardziej do okna. Nie wskazane jest również spanie z nogami zwróconymi w stronę drzwi. 

Jak ustawić łóżko żeby dobrze spać? 

Przyjęło się, że należy ustawić łóżko tak, by kierunek spania wyglądał następująco: nogi na południe, a głowa skierowana na północ. Nie zaleca się ustawiania łóżka tyłem do okna.   Zazwyczaj pod oknem ulokowany jest bowiem kaloryfer, a jeśli kaloryfer zostanie zasłonięty wezgłowiem, znacząco utrudniona zostanie cyrkulacja powietrza.

jak ustawić łóżko żeby dobrze spać
Fot. Jak ustawić łóżko żeby dobrze spać

Ogrzewanie stanie się nieefektywne, co grozi nie tylko wyższymi rachunkami, ale i zdecydowanie niższym komfortem cieplnym w pokoju. Spanie z głową pod oknem i tuż przy grzejniku, nie jest bowiem korzystne dla zdrowia. Powstała w ten sposób różnica temperatur może skutkować rozmaitymi dolegliwościami. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, nie jest więc to rozsądne rozwiązanie. 

Prawidłowe ustawienie łóżka względem okna i drzwi 

Jeśli planujemy urządzić sypialnię w zgodzie z zasadami filozofii feng shui, zaleca się ustawienie łóżka pod ścianą, bez okien i drzwi. Wiele osób zastanawia się też, czy spać nogami do okna, czy głową. Jak wcześniej zaznaczono, spanie tyłem do okna, nie jest wskazane, dlatego też lepszą opcją wydaje się spanie nogami zwróconymi w stronę okna. Nie należy jednak tej samej reguły stosować do drzwi, bowiem jest to tzw. pozycja trumienna, przywodząca na myśl wyprowadzanie zmarłych z domu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *