#NieTraćSzansyNaŻycie! #NieTraćSzansyNaŻycie!
  • Strona Główna
  • O Kampanii
  • Udar mózgu
  • Pandemia a udar mózgu
  • Materiały edukacyjne
  • Partnerzy
#NieTraćSzansyNaŻycie!

O kampanii

#NieTraćSzansyNaŻycie

#NieTraćSzansyNaŻycie to akcja informacyjno-edukacyjna, zainicjowana w odpowiedzi na aktualną sytuację i  związane z nią potrzeby społeczne. Jej główne zadanie, to zwrócenie uwagi na chorobę jaką jest udar mózgu, czyli stan nagłego, bezpośredniego zagrożenia życia i, co należy z całą mocą podkreślić, sprawności Pacjenta. Dostrzegając wagę problemu, pragniemy zapewnić dostęp do rzetelnej edukacji społecznej dotyczącej tego zagadnienia w dobie epidemii koronawirusa. #NieTraćSzansyNaŻycie podkreśla przesłanie, aby nie bagatelizować, „nie przeczekiwać” objawów udaru mózgu w obawie przed kontaktem z personelem medycznym i zarażeniem koronawirusem i  dostarcza aktualnej, zweryfikowanej wiedzy medycznej potrzebnej do ratowania życia.

Wyzwaniem wobec globalnej pandemii COVID-19 stało się zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia Polakom, realizowane m.in. poprzez wprowadzenie obostrzeń i ograniczeń w kontaktach międzyludzkich, które ostatecznie przybrały formę narodowej kwarantanny. Realne zagrożenie ze strony koronawirusa i groźba zakażenia okazały się niekiedy znaczącą barierą przy podejmowaniu odpowiednich działań i  właściwej reakcji wobec nagłych sytuacji zagrażających życiu.

Panująca pandemia nie ogranicza występowania innych schorzeń, w tym stanów nagłych, zagrażających zdrowiu i życiu, takich jak udar mózgu. Jednocześnie wiele osób w obawie przed kontaktem z pracownikami systemu ochrony zdrowia stara się „przeczekać objawy” w domu, co w sytuacji wystąpienia udaru mózgu nie tylko zwiększa ryzyko trwałej, istotnej niepełnosprawności, ale i zagraża życiu.

196-scaled

Kampania #NieTraćSzansyNaŻycie zwraca uwagę Polaków na fakt, że nawet w czasie epidemii koronawirusa, w przypadku wystąpienia objawów chorób zagrażających życiu – takich jak udar mózgu – należy bezzwłocznie skontaktować się z pogotowiem ratunkowym.

Mimo że większość z nas ma uzasadnione obawy związane z epidemią, nie możemy zapominać, że udar mózgu jest chorobą częstą, powszechną i wobec braku szybkiej, zdecydowanej reakcji w postaci wezwania pogotowia ratunkowego, może w sposób istotny upośledzić dalsze samodzielne funkcjonowanie, a także uniemożliwić pełnienie dotychczasowych ról społecznych.

112
999
Dzwoń!

Eksperci apelują, by w trudnym czasie epidemii nie lekceważyć objawów chorób, które dotykają tysięcy Polaków. Unikanie kontaktu z personelem medycznym nie jest właściwym rozwiązaniem, gdyż należy pamiętać, że szpitale/jednostki systemu ochrony zdrowia w sposób nieprzerwany gwarantują pacjentom skuteczną diagnostykę i leczenie. Dzięki wysiłkom grup eksperckich powołanych w tym celu, zaplanowano i wdrożono rozwiązania systemowe umożliwiające tak samo skuteczną ścieżkę postępowania w kontekście pacjentów z rozpoznaną infekcją COVID-19 lub będących w trakcie kwarantanny – mowa o tzw. szpitalach jednoimiennych, które również, z uwagi na istniejące ku temu zaplecze, mają możliwość diagnostyki i leczenia pacjentów z udarem mózgu.

671-scaled

© PRIMUM Public Relations